1 JULI – 30 SEPTEMBER 2026
• Rörelseintäkterna uppgick till 264,4 MSEK (214,3), en ökning med 23,4 procent. Exklusive valutaeffekter uppgick rörelseintäkterna till 261,8 MSEK (213,3).
• Bruttomarginalen uppgick till 22,1 procent (14,7).
• EBITA uppgick till 4,5 MSEK (-79,7).
• Periodens resultat uppgick till 0,3 MSEK (-42,0). Resultatet per aktie uppgick till 0,00 SEK (-0,25).
• Omsättningen från Egna märkesvaror (EMV) för hela DistIT-koncernen uppgick till 100,4 MSEK (95,6) och motsvarade en andel av omsättningen om 38,0 procent (44,8).
• Likvida medel uppgick till 34,6 MSEK (70,0 MSEK per 31 december 2025). Räntebärande nettoskuld, inklusive leasingskuld, uppgick till 163,3 MSEK (123,1 MSEK per 31 december 2025).
1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2026
• Rörelseintäkterna uppgick till 714,9 MSEK (661,7), en ökning med 8,0 procent. Exklusive valutaeffekter uppgick rörelseintäkterna till 708,6 MSEK (648,6).
• Bruttomarginalen uppgick till 23,2 procent (17,4).
• EBITA uppgick till -3,6 MSEK (-127,2).
• Periodens resultat uppgick till -18,0 MSEK (-105,5). Resultatet per aktie uppgick till -0,02 SEK (-0,86).
• Omsättningen från Egna märkesvaror (EMV) för hela DistIT-koncernen uppgick till 273,6 MSEK (288,9) och motsvarade en andel av omsättningen om 38,3 procent (44,9).
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER TREDJE KVARTALET 2026
• På extra bolagsstämma 28 september 2026 valdes EY, med huvudansvarig revisor Oskar Wall in som ny revisor fram till ordinarie stämma 2027. Samtidigt entledigades tidigare revisor.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
• Obligationsinnehavarna röstade 20 oktober för en ändring i obligationsvillkoren innebärande att extern finansiering får uppgå till 100 MSEK, en ökning från tidigare 50 MSEK. Ökningen möjliggör säkerställande av likviditetsbehovet på kort och lång sikt.
VD HAR ORDET
MARKNADEN
Det spirar lite mer optimism i den marknad DistIT verkar i och nu finns det en röd tråd i mediabevakning och rapportering som visar på att den underliggande efterfrågan förbättras och marknaden ser nu en annan tillväxttakt. Beslutsprocessen hos våra kunder går snabbare och på inköpen märker vi en något ökad riskaptit. Det geopolitiska läget gör sig dock fortfarande påmind inom vår verksamhet i Baltikum där situationen i närområdet fortfarande sätter sina spår i efterfrågan. Vi följer som koncern fortfarande våra budgeterade volymer och marginaler väl. Vi tar steg framåt för varje kvartal på ett kontrollerat sätt och det finns fortfarande mer att göra inom ramen för vårt kunderbjudande genom interna effektiviseringsprojekt som alla syftar till att nå nästa steg i vår lönsamhet. Två exempel på det är att vi nu lanserat en ny webshop för Aurdel som tagits väl emot av våra kunder samt förändringar inom vår kundtjänst som alltid kommer vara ett viktigt skyltfönster ut mot vår kundbas. Vi ser där tydliga förbättringar av våra svars- och ärendetider. Fler initiativ är på väg.
FINANSIELL UTVECKLING I KVARTALET
DistIT omsatte 264,4 (214,3) MSEK, en ökning med 23,4 procent.
Bruttomarginalen för koncernen ökade till 22,1 procent (14,7). Koncernens EBITDA för kvartalet uppgick till 8,8 MSEK (-40,4).
Jämfört med tredje kvartalet 2025 så tar vi ett tydligt kliv framåt. Aurdel visar upp en kontinuerlig gradvis förbättring av lönsamheten trots en fortsatt tuff marknad i Baltikum som ännu inte bidrar till det övergripande resultatet. Även EFUEL befinner sig på en marknad som inte riktigt lever upp till förväntningarna men där såg vi en stark avslutning av kvartalet. Septig AB (tidigare Tight AV, se nedan) visar upp ett negativt resultat men det är mer relaterat till avvecklingskostnader för bolaget efter inkråmsaffären med Visio Nordic AB den 1 juni.
Likviditeten är fortsatt ett fokusområde vilket är helt naturligt för oss som distributör och lagerhållare. Med en sakta men säkert förbättrad lönsamhet så skapar vi också bättre förutsättningar för oss vad gäller att generera likvida medel som sedan kan återinvesteras i verksamheten för att ytterligare bygga relationer med existerande kunder samt addera nya kunder.
AURDEL
Rörelseintäkterna ökade med 18,9 procent till 220,4 MSEK (185,4).
Våra initiativ vad gäller ökad konkurrenskraft samt ökad tillgänglighet av produkter börjar visa sig i vår omsättning. Det sker även till fortsatt bra bruttomarginaler. Tillgång på produkter i lager kan nu sägas vara på en önskvärd nivå vilket är positivt för kommande kvartal då det kommer att bidra till både omsättning och förbättrade bruttomarginaler vilket främst drivs av våra egna varumärken. Vi har även en ökad ström av nya egna produkter som lanserades under tredje kvartalet och mer kommer i fjärde kvartalet, särskilt inom nätverksrelaterade produkter, smarta hem samt gaming.
Vi fokuserar nu mycket på vår affärsmix där vi med en ökad försäljning av våra egna produkter, med klart högre bruttomarginaler än för våra externa varumärken, kommer ta ytterligare kliv mot förbättrad lönsamhet.
EFUEL
Marknaden för elbilsladdare har under tredje kvartalet fortsatt visat på tillväxt i vår region och EFUEL växer i takt med marknaden. Bolaget har dock fortsatt utmaningar att nå stadig lönsamhet i en marknad som präglas av hög konkurrens och hög kapitalintensitet. Vi beskrev i årsredovisningen för 2025 att strategi för EFUEL och dess roll i gruppen är ett fokusområde för styrelse och ledning, och det arbetet fortskrider.
TIGHT AV (tidigare del av SEPTON)
Septon, verksamheten för professionellt ljud, bild och ljus såldes i slutet av april 2025. Kvar blev det egna varumärket Tight AV (namnändrat till Septig AB) som under andra kvartalet 2026 såldes i en inkråmsaffär till Visio Nordic AB.
HÅLLBARHET
Under kvartalet fortsatte vi med kunddialoger, omvärldsbevakning och att utveckla och integrera hållbarhetsarbetet i våra inköpsprocesser och vår leverantörsstyrning. Genom kompetensutveckling, rutiner och systematisk uppföljning stärker vi vårt arbete med ansvarsfulla leverantörskedjor. Parallellt har vi fokus på att säkerställa efterlevnaden av EU:s nya förpackningsförordning (PPWR) samt förbereda inför kommande krav enligt EU:s avskogningsförordning (EUDR). En viktig del för att möta ökade kundkrav, minska risker och stärka vår långsiktiga konkurrenskraft.
Älvsjö, 29 oktober 2026
Peter Bäckius
Group CEO, DistIT